Предавање о здравој исхрани и превенцији гојазности

У току новембра месеца, тачније од 19-21.11. 2019. године кроз процес сарадње школе Свети Сава и Дома здравља Крагујевац, одељења поливалентне патронаже у школи су реализована предавања у циљу информисања ученика о важности здраве исхране. Предавање је било организовано и тематски прилгођено ученицима млађих разреда, од првог до четвртог. Прилику да чују нове информације и потврде нека сазнања која су до сада имали најпре су искористили ученици првог разреда, који су у неким краћим предавањима и у предшколским групама кроз превентивни рад медицинских сестара могли да чују. Овог пута кроз предавање које је трајало један школски час ученици су најпре кроз интеракцију са представницом Дома здравља Виолетом Аничић, говорили о поврћу, воћу и витаминима.

Важност развијања свести о штетности грицкалица и слаткиша је била још једна од тема о којој је током предавања била покренута дискусија. Госпођа Аничић је истакла и да је здраво конзумирати све те намирнице али у неким умереним количинама. Након одржаних предавања у првом разреду уследила су предавања у другом, трећем и четвртом у коме су већ на мало озбиљнији начин прредочени ученицима сви начини превенције гојазности због периода који им предстоји, пубертета, у коме се због физиолошких промена у организму дешава да дође и до дисбаланса у исхрани. Ученици су својом активношћу утицали да квалитет предавања буде још бољи него што је у почетку претпостављано, тако да је наставак сарадње и организација нових предавања у циљу информисања ученика у плану током новембра за старије разреда на тему Заштите од психоактивних супстанци .

Невена Степановић