- ПОЧЕТНА
- О НАМА
- ВЕСТИ
- ДОГАЂАЊА
- НАСТАВА
- ВАН НАСТАВЕ
- ДОКУМЕНТАЦИЈА
- КОНТАКТ
Чланови еколошке секције Основне школе „Свети Сава“ су 5.10.2013. посетили Еко-парк Илина вода у Крагујевцу, мини зоолошки врт и ергелу коња (понија) у оквиру Еко-парка. Посета је организована у циљу обележавања 4. октобра – Светског дана заштите животиња. Посета је реализована у сарадњи са Центром за еколошко образовање и одрживи развој (ЦЕООР) из Крагујевца, Политехничком школом из Крагујевца, Креативно едукативним центром (КеЦ), уз подршку Центра за стручно усавршавање запослених у образовању из Крагујевца. Током посете реализоване су 2 радионице: „Угрожене животиње Србије“ чији аутор је Ана Ђокић-Остојић, наставник биологије и „Израда модела животиња од секундарних сировина“ чији је аутор Бојана Микарић, координатор КеЦ-а.
У понедељак 4.10. обележен је Светски дан заштите животиња. Посвећен је правима животиња и очувању животињског биодиверзитета. Тим поводом су, ученице 8/3 и 6/2, чланице еколошке секције направиле два плаката. На плакатима су сликама и пропратним текстом представљене неке од угрожених животињских врста у Србији и свету. Плакати су постављени у холу школе.
Светски дан заштите животиња 4. октобар, чланови еколошке секције су обележили различитим активностима. Ученице 8/3 Бјанка Булатовић, Исидора Веселиновић, Сара Матановић и Елена Белоица су направиле плакат „Заштићене и угрожене врсте Србије. Два плаката са темама заштите животиња и угрожавања животињских врста су направиле ученице 7/1 Андреа Милутиновић, Вера Филиповић, Нина Милић и Хелена Вучковић. Своје радове кроз кратко излагање садржаја плаката чланице еколошке секције су представиле ученицима 8/3 и 5/3.
Обележавању овог датума су се придружили ученици седмог и осмог разреда који су на часовима ликовне културе, уз подршку наставника Ђорђа Алемпијевића, правили и осликавали маске са ликовима различитих животиња.
Чланови еколошке секције су били активни учесници пројекта “ 101 дан за 101 црну еколошку тачку“ који се реализовао у периоду 22.09. – 30.12.2016.Овај пројекат је реализован у сарадњи са Скупштином града Крагујевац и ЦЕООР-а. За ученике школе су организоване 3 радионице на теме „Рециклажа и одлагање отпада“, „Утицај комуналног отпада на здравље људи“ и „Врсте токсичног отпада“. Ове радионице су држали ученици – вршњачки едукатори у сарадњи са наставницом Аном Ђокић Остојић, која је била аутор и координатор пројекта, Завршна акција целог пројекта је било уклањање дивљих депонија из насеља Денино брдо и Виногради у којој је учествовао велики број ученика наше школе и становника ових насеља.
Циљ реализованих едукативно-информационих и креативних радионица, био је скретање пажње ученика на неповољан положај и угроженост животиња. Радионица „Угрожене животиње Србије“ се одржавала на пет пунктова у оквиру Еко-парка, едукатори су били ученици средњих школа чланови ЦЕООР-а и два ученика Основне школе „Свети Сава“. На сваком пункту се говорило о једној угроженој животињској врсти: медведу, орлу, белоглавом супу, рису и тетребу. Ученици подељени на групе су обишли свих пет пунктова и проширили су својс знања о броју преосталих јединки одређених животињских врста, њиховим основним одликама, местима у Србији на којима живе и разлозима њиховог нестанка. Током креативне радионице „Израда модела животиња од секундарних сировина“ ученици су израђивали фигурице животиња од секундарних сировина (картон, пластика, хартија и др) или су колаж техником попуњавали постојеће цртеже животиња.
У оквиру Фестивала еколошког образовања у организацији ЦЕООР-а, чланови еколошке и географске секције, ученици 5, 6 и 7. разреда су реализовали радионицу „Како раде вулкани“ у вртићу Цицибан 23.02.2017.
У оквиру истог фестивала ученици 8 . разреда, чланови еколошке секције школе су одржали радионицу „Земљиште и животиње које живе у земљишту“ у вртићу „Цицибан“ 30.01.2017. На радионици је приказана презентација, малишани су добили и посуде са земљом у којој су били модели животиња које живе у земљишту, које су проналазили и препознавали.