- ПОЧЕТНА
- О НАМА
- ВЕСТИ
- ДОГАЂАЊА
- НАСТАВА
- ВАН НАСТАВЕ
- ДОКУМЕНТАЦИЈА
- КОНТАКТ
Географска секција „Млади географи“ у ОШ „Свети Сава“ ради већ дуги низ година, а од 2006. год. рад секције заједно са ученицима од 5-8. разреда организује наставник географије Наташа Филиповић. Секција има за циљ да повећа мотивисаност ученика за упознавање природног и друштвеног окружења, практичну примену стеченог знања на часовима географије, као и развој еколошке свести код ученика.
Рад секције базира се на самосталном истраживачком раду ученика, извођењу експеримената из физичке географије, изради модела различитих географских објеката, изради „ Географског листа“ који ученици израђују прикупљајући актуелности из света преко различитих извора информацијa (Интернета, телевизије, часописа …).
Ученици по избору сваке године обележавају Светски дан вода, Дан планете Земље, Дан Европе, Дан животне средине израдом презентација, кратких филмова, скечева, постављањем изложби ученичких радова. У школској 2012/13. год. успостављена је сарадња са планинарским друштвом „Жежељ“ како би ученици могли боље да упознају географске објекте у окружењу, коришћење планинарске опреме, виде фотографије овог дрштва са различитих планинских врхова и сазнају нешто о вештинама и тајнама искусних планинара. Током школске 2013/14. године ученици су започели уређивање интернет странице „Географски истражитељи“.
Ученици су врло активно учествовали у припреми и организацији продајне изложбе развијајући своју креативност, упознавајући се са различитим техникама израде честитки и накита, развијајући организационе способности, моторику и осећај за волонтески рад и солидарност, као и у самој продаји новогогодишњих честитки и украса својим вршњацима, родитељима, наставницима и свим запосленим.
Током првог полугодишта наставне 2022/23. год. чланови секције 5. разреда су правили моделе чланова Сунчевог система и рељефа од различитих материјала. Своје моделе и експерименте 25. 2. 2023. године представили су родитељима и предшколцима вртића „Полетарац“ у оквиру манифестације „Дан отворених врата“. Ученици су самостално уз подршку наставника осмишљавали презентовање географских занимљивости будућим првацима.
Чланови Географске секције су поводом обележавања Дана пешачења и 30 година постојања планинарског друштва “Жежељ” 10. 9. 2022. год. били њихови гости и учесници акције “Гледићка трансверзала”. Том приликом упознали су географију свога краја, препознавали геоморфолошке облике рељефа на терену, значај кретања и здраве исхране за физичко и ментално здравље људи, важност очувања животне средине за квалитет свакодневног живота кроз планинарење и присуствовали су радионици “Црвеног крста” која је реализована у планинарском дому “Аџине ливаде” пре почетка “Гледићке трансверзале”. Кроз радионицу ученици су имали прилику да се упознају са историјатом и начином рада “Црвеног крста” и да присуствују обуци за пружање прве помоћи одраслим особама и бебама у случају саобраћајне несреће.
Чланови географске секције су са својим моделима и експериментима 30. 3 2019. године представили своју школу родитељима и предшколцима вртића „Полетарац“ у оквиру манифестације „ Дан отворених врата“.
Чланови географске секције су поводом обележавања Дана планете Земље и Светског дана здравља са ученицима 4. разреда, одељења 4/3, 9.4.2022.год. у сарадњи са планинаарским друштвом “Жежељ” упознали географију свога краја, препознавали геоморфолошке облике рељефа на терену, значај кретања и здраве исхране за физичко и ментално здравље људи, важност очувања животне средине за квалитет свакодневног живота кроз планинарење и радионицу која је реализована у планинарском дому “Аџине ливаде” након успона на Црни врх .
Током школске године ученици петог разреда су имали улогу новинара истраживача и прикупљали су информације о актуелник кретањима литосферних плоча на Земљиној површини које су се манифестовале појавом вулкана и земљотреса током 2021/22.год. појави олујних ветрова и пожара. Све информације су објединили у Географском дневнику који су урадили у електронској и штампаној форми.
Током наставне 2018/19. год. географска секција је радила у складу са предвиђеним планом који је у процесу реализације модификован у складу са интересовањима ученика и активностима школе. Након формирања секцијеи упознавања са планом рада за школсу 2018/19. год. ученици су износили своје предлоге који за рад секције који су имплементирани у постојеће активности. Секција је била организована за ученике од 5-8. разреда.
У октобру месецу ученици 6. и 8. разреда учествовали су у пројекту SBB фондације „Не прљај, немаш изговор“ у оквиру првог изазова правили су Еко бонтон-плакат с циљемда деци и одраслима на забаван начин укажу колико смо сви једнако одговорни за будућност наше планете.
Током првог и другог поугодишта наставне 2018/19. год. чланови секције 5. и 6. разреда су учествовали у међународном пројекату „Свемир уједињује свет“ на еТwinning образовној платформи. Кроз активности пројекта ученици су имали могућност да своја знања и интересовања размењују са ученицима из других школа, размењују идеје и стварају нове кроз израду лога васионе, електронског часописа о васиони, васионских тела од материјала за рециклажу, писању драмског текста и истражују документарне филмове о настанку васионе.
Поводом обележавања Дана планете Земље ученици 5,6, 7.и 8. разреда уређивали су шоколско двориште од старих гума које су прикупили комшија, рођака, пријатеља како гуме не би завршиле у реци или биле запаљене. Циљ ове акције је упознавање ученика са значајем рециклаже за будућност планете Земље, развој еколошке свести, социјалних и предузетничких вештина разменом идеја и остваривањем заједничког циља. Припремне и заавршне активности одвијале су се у учионици, ширем шкоском окружењу и школском дворишту од 22.4-26.4.2019. год.
Ученици 5.разреда су 11. 6. 2019. год. су са наставницомгеографије Наташом Филиповић и одељењским старешином 5/2, Даниелом Никоић,посетили Радарско-метеоролошку станицу на Бешњаји где су имали прилику да се упознају са метеоролошким инструментима, начином мерења метеоролошких елемената и израдом временске прогнозе и дејством противградне заштите.
Током школске 2017/18. год. географска секција је радила у складу са предвиђеним планом који је у процесу реализације модификован у складу са интересовањима ученика, активностима школе и локалне самоуправе. Након формирања секцијеи упознавања са планом рада за школсу 2017/18. год. ученици су износили своје предлоге који за рад секције који су имплементирани у постојеће активности. Секција је била организована за ученике 5. 6. и 8. разреда.
Чланови географске секције су са својим моделима и експериментима 21.4. 2018. године представили своју школу родитељима и предшколцима вртића „Полетарац“ у оквиру манифестације „ Дан отворених врата“.
Ученици су 27. 5. 2018. год. са наставницама Наташом Филиповић и Маријом Мумовић посетили Метеоролошку станицу у Крагујевцу где су имали прилику да се упознају са метеоролошким инструментима, начином мерења метеоролошких елемената и израдом временске прогнозе.
Поводом обележабања Дана животне средине 5.6.2018. год. организована је изложба ученичких радова коју су посетили ученици млађих разреда како би се упознали са лепотама и вредностима планете Земље и неопходношћу да свако од нас брине о њој.
Чланови географске секције су 19. 12. 2016. год. посетили изложбу „ Београдски атлас Јована Цвијића“ на Универзитетској галерији града Крагујевца. Ученици су имали прилику да се упознају са животом и радом Јована Цвијића у директном конакту са његовим личним стварима које је користио при истраживањима, учењу, теренским радовима, раду са студентима… САНУ, Географски институт „ Јован Цвијић“ и Музеј града Београда су овом поставком обележили 15 0 год. од рођења Јована Цивијића.A
Ученици 6. И 5. разреда су учесвовали на Еко фестивалу који је одржан 23. 2. 2017. год. у вртићу „ Циицибан“ заједно са члановима еколошке секције израђујући моделе Земље, вулкана, сеизмографе и фосиле од материјала за рециклажу. Ученици су на фестивалу имали улогу малих научника –предавача који су анимирали предшколце преносећи им знања и потребу за очувањем наше планете Земље.
Чланови географске секције заједно са члановима еколошке секције уз помоћ наставница Наташе Филиповић, Сање Симић и Ане Ђокић – Остојић су обележили Светски дан вода 22.3.2017. год. реализујући радионицу на тему „ За или против флаширане воде“.
Ученици 7. И 8. разреда су заједно са наставницом Наташом Филиповић и Иваном Илић учествовали 21. 3. 2017. год. у извођењу „ Eratosthenes Experiment” у оквиру међународног пројекта„ Inspiring Science Education” у ком је узело учешће преко 700 земаља са свих континенета. Циљ пројекта је да се потстакне истраживачки дух код ученика, њихов задатк на пројекту је био да одреде обим Земље на исти начин на који је то урадио Ератостен у 3. веку пре нове ере.